תנו לפלסטינים להחרים מתנחלים בשקט

25 מאי

אז הרשות הפלסטינית החליטה להחרים מוצרים מתוצרת ההתנחלויות. הדבר הכי מעניין בהחלטה הזו מבחינתי הוא שהרשות מרגישה יציבה מספיק בשביל להפנות כוח אדם לפעולות של שיטור כלכלי. אני נתקל בהפרות של תקנות משרד התמ"ת כל הזמן בכל הקשור לסימון לא תקין של מחירים ומשקלים ברשתות שיווק בישראל ומעולם לא ראיתי איזה פקח בודק את העניין. אז כן, זה יפה שברש"פ מסוגלים בכלל להתמודד עם זה, גם אם השימוש בחקיקה כדי לאכוף חרם הוא בעייתי. מעבר להתפעלות מהיכולת, אני מודה שההחרמה האקטיבית הזו עושה לי קצת לא נעים ומזכירה אי אילו משטרים חשוכים שלא נזכיר את שמם.

מעבר לזה, מוזר לי שרק עכשיו הם מחליטים להחרים תוצרת התנחלויות. אישית אני לא נוקט בצעד הזה אבל אני מכיר לא מעט ישראלים יהודים שכבר שנים מחרימים מוצרים שיוצרו בהתנחלויות. אז הפלסטינים היו צריכים חוק בשביל להחרים מוצרים כאלה? זה בעיקר מראה שיש שם אנשים שרוצים לחיות והיו צריכים מעורבות ממשלתית בשביל לנקוט באיזושהי פעולה אקטיבית. או, לחילופין, כמו שמישהו העיר לי, אין להם יותר מדי אפשרויות לבחור מהן.

הכלכלה הפלסטינית לא ממש עצמאית, היא קשורה בטבורה לישראל, שמקפידה מצידה לוודא את המשך הסטטוס קוו הנצלני הזה (עוד על הניצול הישראלי של הכלכלה הפלסטינית אפשר לקרוא אצל רפי גליק).  כך שלמרות האלימות בחרם, אני עדיין מרגיש בנוח לצדד בו. בכל זאת, אלה רק מוצרים ולא אנשים. וכל האלימות שבהחרמה הפלסטינית מתגמדת לעומת האלימות שעולה מהתבטאויות התגובה הישראליות: קיצוץ בכספים המועברים לרשות על-פי הסכמים וכמובן ההצעה הבריונית של שרגא ברוש לסגור את נמלי ישראל להעברת מוצרי גלם או סחורה פלסטינים.

חשוב להבהיר: הפלסטינים לא מחרימים סחורה ישראלית, הם מחרימים רק סחורה מתוצרת ההתנחלויות. ישראל היא שמכריחה את הפלסטינים להשתמש בנמלי ישראל לייבוא וייצוא סחורה ולא מאשרת להם לפתח נמלי תעופה או ים חלופיים, אז עכשיו מאיימים בעצירת עורקי התחבורה האלה? אני גם לא מבין את ההיגיון הפנימי בתגובה של ברוש. הוא אומר שהפלסטינים מודעים לכך שהם מסבים נזק לעצמם בכך שהם אוסרים על תעסוקה במפעלים ישראלים בשטחים ולכן לדבריו "ראוי לבקש מהם מחיר בגובה דומה לזה שהם דורשים מאתנו". מה זה בדיוק אומר? הרי לדברי ברוש עצמו הפלסטינים נפגעים מהחרם, אז איזה עוד מחיר בדיוק הוא רוצה לגבות מהם? אני חושב שאובדן התעסוקה שהם משום מה כופים על עצמם הוא מחיר מספיק.

אנחנו אלה שהכרחנו את הפלסטינים להיות תלויים בנו כלכלית. אנחנו לא יכולים להתנער מהתלות הזו ולהשתמש בה בקלות כזו. האם הכלכלה בהתנחלויות תלויה בפלסטינים כדי להתקיים? אני מודה שאני לא בקיא מספיק בנתונים. האם כלכלת ישראל תלויה בכלכלת ההתנחלויות? לא ממש. לא צריך לרתום את כלכלת ישראל כולה כדי להגן על אנשים שגם כך היו שמחים שהפלסטינים לא ישתמשו במוצרים שלהם.

2 תגובות אל “תנו לפלסטינים להחרים מתנחלים בשקט”

  1. חנן כהן מאי 26, 2010 בשעה 0:18 #

    הכל נכון חוץ מהפסקה האחרונה שבה צרם לי המעבר ל"אנחנו" והשימוש ב"לא יכולים".

    אני מציע

    ממשלות ישראל הן אלו שהכריחו את הפלסטינים להיות תלויים כלכלית במדינת ישראל. לא טוב שממשלת ישראל תתנער מהתלות הזו ותשתמש בה בקלות כזו.

  2. ליאור מאי 26, 2010 בשעה 12:23 #

    היי חנן, אני מבין את חוסר הנעימות שלך מלקיחת האחריות אבל ישראל היא עדיין דמוקרטיה, גם אם פגומה למדי. כציבור אזרחים יש לנו אחריות על פעולות הממשלה שלנו, אנחנו לא יכולים להתנער מהן לחלוטין כאילו מדובר בגוף זר לנו. אפילו אם בחרנו במפלגות שלא מרכיבות את הממשלה יש לנו אחריות, אנחנו עדיין הריבון והנציגים שלנו יושבים בכנסת ואמורים לייצג את דעתנו. למרות שאני לא שלם עם חלק גדול מההחלטות שמתקבלות במדינה הזו והדרך בה היא מתנהלת, עדיין, הניתוק הרגשי שאתה מציע מסוכן בעיניי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: