פג תוקף האחריות

23 מרץ

גידי

 אוקיי, שוב פוסט באיחור לא לגמרי אופנתי. אבל אני רוצה להתייחס לסיפור של הבנייה ברמת שלמה. האמת, אם נדייק, אני לא רוצה לדבר על הבנייה המטופשת ברמת שלמה, אני רוצה להתייחס לתגובה של ראש הממשלה, בנימין נתניהו. פשוט השבוע נוכחתי לפאשלה רצינית שעשיתי והאחראי היחיד בגינה הוא עבדכם הנאמן, כיום אני מנסה להתמודד עם התוצאות שלה. הדבר גרם לי לחשוב קצת על אחריות אישית ולקיחת אחריות.

כולנו זוכרים כשקראנו לאולמרט להתפטר בגין הפאשלות של מלחמת לבנון השנייה, אולמרט אז הצהיר (תסלחו לי אם אני לא זוכר את הניסוח המדוייק) "אני האחראי ולכן אני אתקן", אני זוכר את זה מאוד חזק בעיקר כי זה לא נתפס בציבור ברצינות, אני אישית השתמשתי במשפט הזה כפאנצ'ליין כאשר הוא היה אופנתי. אבל אני רוצה רגע לשים לב אליו, במיוחד ביחס לכמות התירוצים שביבי פיזר בעקבות המשבר עם ארה"ב. האמת, שלמרות שאני ממש לא חובב של אולמרט, היה איזה שינוי מרענן באמירה אני אשם/אחראי, אני לא חושב ששמענו אותה מאז ימי רבין, כיום הגישה היא הרבה יותר "הוא אשם!, הם אשמים!, אתה אשם!, כולם חוץ ממני אשמים!" וכיו"ב.

הגישה הזאת מחליאה אותי, אני אולי נאיבי אבל לדעתי ביבי הוא ראש הממשלה וקלינטון צדקה כשהיא אמרה לו "אתה האחראי, ידעת או לא ידעת". מדובר בהבדלי גישה, בסוף היום בראש הפירמידה הוא האשם, אין מה לעשות, אתה אולי באמת לא ידעת, אבל גם זאת תקלה שאתה לא טורח לוודא מראש ולהתעדכן. רציתי לספר כאן סיפור קטן וחביב מאוד עליי, ידוע כי הנשיא טרומן (אגב, דמות מאוד מעניינת ורלוונטית למדינת ישראל ואני ממליץ להכיר את הסיפור שלו), אשר היה טקסני וחובב פוקר מושבע, החזיק במשרדו את השלט בתמונה המצורפת, שכתוב בו "The Buck Stops Here", למי שלא מכיר פוקר מדובר בצ'יפ שמציין את הדילר, הכוונה כמובן מתייחסת לעובדה שהאחריות נופלת בסוף היום על טרומן לטוב ולרע, כל הסמכות מתרכזת אל השולחן הזה, זאת גישה שלא יזיק למדינאים ישראלים לאמץ קצת יותר (הא, הצחקתי את עצמי עם האוקסימורון מדינאים ישראלים).

כמובן, שזה לא פותר את אולמרט, יש מקרים שבהם אתה צריך ללכת הביתה, כמו דן חלוץ (שדווקא לקח על עצמו את האחריות), ויש מקרים שבהם אתה צריך להכיר במקום שלך בפירמידה. אם כבר הזכרתי את חלוץ, אני חייב להזכיר גם את בוגי יעלון, עוד פוליטיקאי דמיקולו, שהיה רמטכ"ל מצ'וקמק, חירבן את המוכנות (אתם זוכרים שהוא היה לפני חלוץ נכון, וחלוץ היה שם שנה בערך לפני המלחמה) ועכשיו משוכנע שהוא מר בטחון בממשלה הנוכחית, איך אף אחד אחר לא מתרעם על זה?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: