מכתב פתוח לראשי מאבק הסטודנטים

15 מאי

אחרי חודש ימים של שביתה אנו מוצאים את עצמנו לא בנקודת ההתחלה, אלא במצב גרוע ממנה. לא רק שלא הושגה הפחתה של שכר הלימוד, אלא שאפילו את ועדת שוחט לא הצלחנו לבטל. נראה, ראשי המאבק, כי בחרתם בתזמון מפתיע לסיים את השביתה, דווקא ביום בו פורסם כי ועדת שוחט תמליץ להעלות את שכר הלימוד בעשרות אחוזים. אז אם לא הצלחנו להבטיח את הורדת שכר הלימוד או הקפאתו, עבור מה יצאנו לשביתה?

מאתר אגודת הסטודנטים אוניברסיטת תל אביבמיומו הראשון של הסימסטר נוהל המאבק באורח רע. במקום פעילות הסברתית אמיתית על אופיו האמיתי של האיום שמהווה ועדת שוחט, כל שזכינו לו היה סיסמאות נבובות אודות כך ש"שוחטים לנו את ההשכלה". במקום לדבר על מהות, מספרים ועובדות בחרו ראשי המאבק לברוח ל"עתיד ההשכלה בישראל". במקום לנהל מגעים עם חברי כנסת, שרים ומקבלי החלטות ביכרו ראשי המאבק להחליף מהלומות עם שוטרים. כותרות אמנם הצלחתם לייצר שם במטה, אך לא כאלה ששירתו את מטרת המאבק. אם, וזהו אם גדול, אכן יצאתם למאבק על עתיד ההשכלה בישראל אזי נכשלתם, ובגדול.

טיוטת ההסכם המתגבש, כפי שיכולים אנו הסטודנטים לגלות רק מעל דפי התקשורת (שקיפות מישהו?), לא מקדמת אותנו בהרבה מהמצב בו היינו ערב פתיחת הסימסטר. ההבטחה היחידה אותה השיג המאבק היא כי שכר הלימוד לא יועלה בשנת הלימודים הקרובה, הבטחה לה זכה ציבור הסטודנטים כבר בחודש פברואר. "עתיד ההשכלה" לא הובטח, ולא זכינו לכל התחייבות כי הוא לא יועלה בשנה שלאחר מכן. להפך, מומחי ועדת שוחט ומשרד האוצר כבר מתכננים את הגזרות הבאות.

בהצעת הפשרה החדשה, כך קראנו, התחייב ראש הממשלה להשבת התקציבים המקוצצים למערכת ההשכלה הגבוהה, אך לא רק שלא נקבע מתי יועברו הכספים, גם לא נקבע מה גובה הכספים בהם מדובר. ומה הקלף המנצח של המאבק? מגשר, שיפשר בין הממשלה לסטודנטים כשהאחרונים לא יהיו מרוצים מהחלטות ועדת שוחט. ניתן להתווכח רבות על ההיגיון שביציאה למאבק במסקנות ועדה שטרם ניהלה את דיוניה, אך מה ההיגיון שלאחר שהמאבק כבר נוהל נסתמך על מגשר שידאג לטובתנו? הרי בממשלה בונים על כך שכאשר השיחות עם נציגי הסטודנטים על יישום מסקנות ועדת שוחט יסתיימו בפיצוץ, לסטודנטים כבר לא יהיה כוח לצאת לשביתה נוספת.

חבריי הסטודנטים, 31 ימי השביתה עברו עלינו יחסית בנעימים. מי מאיתנו ניצלם לפרנסה, מי מאיתנו לבילויים ומי לבטלה – כל אחד כרצונו. אבל איך אחרי חודש ימים של שביתה אנחנו מוצאים את עצמנו במצב גרוע יותר מזה שהתחלנו בו? איך יכול להיות שהצבנו את כיסנו, זמננו ועתידנו האקדמי בסכנה בשביל להרע את תנאינו? הקפאת שכר הלימוד בשנה הקרובה היא הבטחה ישנה, ואיש אינו מבטיח לנו דבר לאחר מכן, בדיוק כפי שהיה ערב פתיחת הסימסטר. גם אם רבים מאיתנו מתנגדים לשביתה זו, הרי לא ייתכן שלאחר הזמן הארוך שכבר השקענו ניסוג מובסים.

אני פונה אל ראשי המאבק: אל תיכנעו עכשיו. האם הקרבנו כל-כך הרבה עד כה בשביל לא כלום? עתיד ההשכלה לא רק שלא הובטח, הוא גם הושם הפקר בידי אנשי משרד האוצר ואוסף הכלכלנים המנוכר שלהם. אל תחזירו אותנו אל ספסלי הלימודים ללא הישג אמיתי, שיבטיח שגם אם עתיד ההשכלה בישראל לא יוטב, לפחות הוא לא יורע.

מודעות פרסומת

תגובה אחת to “מכתב פתוח לראשי מאבק הסטודנטים”

  1. לימורצ מאי 17, 2007 בשעה 20:43 #

    יפה כתבת.
    זה יהיה נורא אם הסטודנטים יכנעו וישבו ללימודים בשביל כלום. למרות שיש סיכוי לא קטן שזה בדיוק מה שהולך לקרות.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: