מי שומר עלינו באוטובוס?

26 אפר

טוב שההגה בידיים של אגד? (מתוך אתר אגד)בחורה צעירה יושבת לתומה באוטובוס. פתאום, משום מקום, נוחתת עליה כאפה מאישה שיושבת מאחוריה. מכה בריאה, כואבת. מה היא אמורה לעשות? למי היא אמורה לפנות? מה אתם הייתם עושים?

הבחורה שלנו, נקרא לה ח', היא במקרה בחורה לא גדולה במיוחד, אפילו קטנה, מאוד קטנה, והיא לא נוהגלת להחזיר באלימות כי היא יודעת שבמישור הפיסי היא לא תוכל לנצח. אז כמו שאמור לעשות כל אזרח שומר חוק, היא מבקשת את הפרטים של התוקפת כדי שהיא תוכל להתלונן עליה. כמה לא מפתיע, התוקפת מסרבת להזדהות. האוטובוס עמוס באנשים, איש לא נוקף אצבע לעזור. מה עושים?

באופן טבעי, ח' שלנו פונה למאבטח התחבורה הציבורית שנמצא באוטובוס ומבקשת שיתערב. המאבטח, לא מזמן השתחרר משירות צבאי, לא מפגין סימני התעניינות, משום שלדבריו "לא מדובר במחבל מתאבד". מאוחר יותר הוא יטרח לציין שגם אם היו אונסים בחורה באוטובוס זו לא הבעיה שלו. כל עוד לא מדובר באלימות על רקע לאומני, הוא לא מתערב. שהיהודים יהרגו זה את זה, הוא מתעניין בבני דודים בלבד.

ח' פונה לנהג האוטובוס, מצפה שיתערב וידרוש מהתוקפת שקט והזדהות. אבל הנהג לא מתעניין, וכשח' מתעקשת שהתוקפת שלה תזדהה, הוא ממהר לפתוח את דלת הרכב כדי שהתוקפת האמיצה תוכל לברוח בלי פגע.

ח', פגועה וחבולה, עלובה מהיחס של המאבטח והנהג, דורשת מהמאבטח את פרטיו המזהים כדי שתוכל להתלונן על הטיפול שלו במקרה. אך המאבטח, המועסק מטעם משרד התחבורה, עובד ציבור – מסרב להזדהות. הוא וח' יורדים מהאוטובוס. ח' שבה ודורשת מהמאבטח להזדהות והוא בתגובה מזמן את המפקד שלו, הידוע בכינויו "הקב"ט" לזירה. הקב"ט מגיע, מסרב לאפשר לעובד שלו להזדהות, מסרב להזדהות בעצמו, ועוד מגדיל לעשות ומאיים על ח' במעצר משום שהיא דורשת ממנו להזדהות. עולם מטורף.

ח' הולכת לתחנה המרכזית של אגד כדי לברר את פרטי הנהג ולהתלונן על התעלמותו מהפגיעה בה. הסדרן האדיב מוסר את פרטי הנהג, אך מציין כי בכל מקרה ומקרה הטיפול נתון לשיקול דעתו של הנהג. כלומר, ירצה – יעכב את הרכב עד שהתוקף/ת ימסור את פרטיו ויזדהה או עד לבואה של ניידת משטרה למקום; לא ירצה – יתן לתוקף לברוח כל עוד נפשו בו כאילו לא קרה דבר.

על מה ולמה

עד כאן תיאור המעשה כפי שהיה באמת. עכשיו נשאל את השאלות החשובות:

1. גם אם המאבטח שלנו יכל להתנסח בצורה קצת פחות מטופשת, עקרונית הוא צודק, הוא לא אחראי לסדר הציבורי באוטובוס. אבל אם כבר קרה אירוע הדורש התערבות מוסמכת, דוגמת הטרדה מינית או תקיפה חמורה לא עלינו, מה בדיוק הוא אמור לעשות?

2. מה התפקיד של נהג האוטובוס בתוך כל הבלגן? האם באמת ניתן לנהג אוטובוס, האמון על שלמותם וביטחונם של נוסעיו, חופש הבחירה בין נשיאה בעונש והתחמקות מאשמה? האם הוא רשאי להתעלם מפגיעה פיסית בשלומם של נוסעיו?

3 . איך קורה שעובדי מדינה דוגמת מאבטחי התחבורה הציבורית, אנשים נושאי נשק, מסרבים להזדהות בפני אזרחים ועוד מאיימים עליהם במעצר?

4. אם הייתם מוצאים עצמכם במצב דומה לח' וחווים תקיפה אקראית באוטובוס, בקניון או בכל מקום ציבורי אחר, מה אתם הייתם עושים? האם הייתם מנסים לצבור פרטים מזהים על מנת להגיש תלונה במשטרה ולהתמודד עם המקרה דרך הערוצים הפורמאליים? האם הייתם תוקפים חזרה, תהיה התוצאה אשר תהיה? ואולי הייתם מרכינים ראש, בולעים את העלבון ושוקטים עד יעבור זעם?

מודעות פרסומת

3 תגובות to “מי שומר עלינו באוטובוס?”

 1. ח' אפריל 26, 2007 בשעה 22:31 #

  כבר הספקת לכתוב על זה?
  שכחת להזכיר שהקב"ט היה מלווה באישתו וגם היא כעסה שביקשתי מבעלה להזדהות והסתערה עליי כמו שור כשיוצא לה עשן מהאף ומהאזניים… 😈

 2. אורן אפריל 27, 2007 בשעה 16:12 #

  אני אמנם לא משפטן אך בעברי עבדתי כמאבטח ואני חושב שיש כמה נקודות שזקוקות להבהרה-

  המאבטחים בתחבורה הציבורית היו מתים להיות עובדי מדינה. הם בסה"כ מועסקים ע"י קבלן עבור חברות התחבורה הציבורית, אך אין זה פוטר אותם מלזדהות, למעשה סירובו של המאבטח להזדהות היא עבירה חמורה בפני עצמה.

  מאבטח (גם זה של ראש הממשלה) לא יכול לעצור אף אחד, הוא יכול מקסימום לעכב וגם זה במקרים מאוד (אבל מאוד) מסויימים, שלפי תאור המקרה ח' לחלוטין לא עמדה בהם. "מעצר" שכזה בחיים לא היה עומד במבחן בית משפט ועצם האיום בו הוא עבירה.

  בקיצור, אני מניח שאין בעיה לברר את זהותו של הקב"ט וע"י כך להגיע גם למאבטח. ח' היקרה- קחי עו"ד , לדעתי יש לך קייס חזק כאן שיכול לגרום להרבה אנשים לאבד את מקום עבודתם.

 3. אסף אפריל 27, 2007 בשעה 16:47 #

  סיפור מטריד אבל הכל יחסי:
  http://www.asafshafrir.com

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: