תפתח חלונות ויסטה, נשמת אפי

4 דצמ

Vista logo. MS prהפוסט הזה הוא למעשה כתבה שכתבתי לעיתון שאני עובד בו, ומסקרת את השקתה של חלונות ויסטה לעסקים בשבוע שעבר. הכתבה היא לא טכנית וקצת יותר עסקית, ומנסה לבדוק מה עומד בפני מיקרוסופט כשהיא באה להחדיר את הבייבי המדובר שלה לעולם העסקים הישראלי. מה שמפורסם הוא הטקסט המקורי שלי לפני שהוא עבר עריכות נוספות, שכתובים והגהות, אז אם יש תקלות כלשהן – באסה.

"חיכינו 5 שנים ואני חושב שהיה שווה לחכות", אומר ד"ר ישראל שור, מנהל תחום חלונות במיקרוסופט ישראל, על השקת מערכת ההפעלה החדשה והמדוברת של ענקית המיחשוב, חלונות ויסטה. בשבוע שעבר השיקה מיקרוסופט את מערכת ההפעלה החדשה שלה החלק ממה שהיא מכנה "הפלטפורמה העסקית החדשה של מיקרוסופט", הכולל גם את מערכת היישומים המשרדיים אופיס 2007 ואת שרת הדואר אקסצ'יינג' 2007. במיקרוסופט אומרים מדברים על ההשקה במונחים של היסטוריה, ומספרים כי בפיתוח המוצרים החדשים הושקעו כ-20 מיליארד דולר ונטלו בהם חלק עשרות אלפי מפתחים ובודקי תוכנה. ביום ג' הושקה בישראל המערכת החדשה, במקביל לעשרות אירועים מקבילים בעולם.

אז שבוע אחרי הטלפונים לא מפסיקים לצלצל?

שור: יש לנו ביקוש אדיר, ועוד לא ערכנו את כנס ההשקה למומחי IT שייערך בסוף דצמבר. להערכתי אחרי הכנס יהיה לנו ביקוש גדול עוד יותר. אנחנו מפעילים מעבדה מיוחדת לבדיקת אימות אפליקציות וחומרה והלקוחות יכולים לבוא ולבדוק את תאימות המערכת החדשה לדרישות שלהם. אנחנו מאוד אופטימיים ומאוד מרוצים מהלקוחות".

שור אופטימי, והוא נאחז בדוחות מפרגנים מחברות המחקר IDC ישראל ו-STKI, האומרים כי שימוש במערכות החדשות של מיקרוסופט צפוי להניב לחברות חיסכון של מאות אלפי דולרים בשנה, אך בעולם התחזיות מעט פחות מעודדות. בהשקה ביום ג' העריך ימין כי כ-30% מלקוחות מיקרוסופט בישראל ייכנסו כבר בשנה הראשונה לתהליכי בדיקה והטמעה של ויסטה לעסקים, אך דוח של חברת המחקר גרטנר פחות אופטימי. בגרטנר חוזים כי עד סוף שנת 2007 פחות מ-10% מהמחשבים האישיים בעולם יריצו גירסאות שונות של מערכת ההפעלה חלונות ויסטה. בדוח שפרסמה גרטנר היא מסכמת כי אין סיבה לשדרג לחלונות ויסטה עד לשנת 2008. למרות תכונות חדשות וחשובות שיהיו זמינות רק בוויסטה, בגרטנר ממליצים כי המעבר למערכת ההפעלה החדשה יהיה הליך איטי והדרגתי.

בינתיים, נראה כי הדיווחים בתקשורת העולמית מגבים בשלב זה את ההערכות של גרטנר. לקוחות רבים אינם מתכננים לשדרג בקרוב את מערכותיהם לחלונות החדשה או ליתר התוכנות הכלולות ב"פלטפורמה העסקית החדשה", ויעדיפו להמתין עד ששותפותיה של מיקרוסופט יציעו פתרונות המבוססים על הטכנולוגיות החדשות של החברה מרדמונד. על פי תחזיות גרטנר, רק בשנת 2009 תתרחש נקודת המפנה בה יהיו ברחבי העולם יותר מחשבים שירציו מערכות ויסטה למשתמשים עסקיים או ביתיים מאשר מחשבים שיריצו גרסאות מקבילות של מערכת ההפעלה חלונות XP.

Vist. MS prבמיקרוסופט ישראל משתדלים כאמור לא להתרשם מהפסימיות הגלובאלית. "השוק הישראלי היה מאז ומתמיד חלוץ באימוץ הטכנולוגיות המתקדמות ביותר, ובתחומים מסוימים אחוזי ההטמעה בארץ הם מהגבוהים בעולם", אמר מנכ"ל מיקרוסופט ישראל, דני ימין, בהשקה. "לדעתי הגלובליזציה והתחרות הגוברת יניעו ארגונים רבים להתחיל בתהליכי הטמעה מהירים של הפלטפורמה החדשה". במיקרוסופט ישראל מציינים כי כ-170 ארגונים גדולים בישראל, המהווים את רוב הארגונים בסדר גודל זה, כבר חתמו על הסכמים רב שנתיים ארגוניים (EA) במסגרתם הם זכאים לשדרוג לפלטפורמה החדשה. ארגונים אלה – בעלי כ-250 אלף תחנות עבודה – צפויים לטענת מיקרוסופט להיות במעגל הראשון של המאמצים של המערכת החדשה.

"רוב הלקוחות שלנו נמצאים תחת חוזה רישוי שמאפשר להם לקבל את הגירסה החדשה (ויסטה), ולכן כמה מאות אלפים של לקוחות זכאים להתקנה של ויסטה ללא תוספת מחיר", אומר שור. "בעיקר הכוונה היא לגירסת ויסטה לעסקים, שיש בה תכונות מיוחדות כמו ביטלוקר, שהיא יכולת הצפנה מלאה של הדיסק ואחת התכונות החזקות יותר שמגיעות יחד עם ויסטה".

ועדיין, נראה כי במיקרוסופט ישראל צפויים להיתקל באי אלו קשיי קליטה גם בשוק המקומי. בשבוע שעבר פורסם בכלי התקשורת כי סגן החשב הכללי, איציק כהן, המשמש גם כיו"ר הוועדה העליונה לתקשוב וטכנולוגיה במשרד האוצר, הודיע כי ממשלת ישראל, אחת השותפות הוותיקות והקרובות ביותר של מיקרוסופט ישראל, לא מתכוונת לשדרג את מערכות ההפעלה במחשביה לויסטה במהלך 2007.

"בוא נפריד בין הצהרות למציאות" אומר שור בתגובה. "משרד החשב הכללי הוא אחד הגופים שהכי ערים להוצאות וחסכונות. ויסטה הולכת לחסוך מאות אלפי דולרים בשנה. כשהם יבדקו את זה לעומק הם יגלו את זה מהר מאוד". בנוסף, מציין שור, כי כמעט כל הארגונים הממשלתיים זכאים ממילא לויסטה במסגרת תנאי הרישיון שלהם, ומוסיף כי משרד המשפטים כבר נמצא בתוכנית האימוץ המוקדמת של ויסטה, וכי הם כבר מטמיעים את המערכת.

שתי סוגיות נוספות שעלולות להאט במידת מה את קליטתה של הוויסטה בעולם העסקים הישראלי קשורות למחסום השפה ולעלויות נלוות. בעוד שויסטה תומכת תמיכה מלאה בעברית, תרגום מלא של המערכת לשפה זו עדיין אינו בנמצא, אם כי במיקרוסופט מבטיחים כי זו תהיה זמינה בתוך כחודש. הבעיה השניה היא חמורה יותר. אחד החששות הכבדים בקרב משתמשים, ביתיים ועסקיים כאחד, מפני התקנת מערכת הפעלה חדשה, היא שהמחשבים הקיימים פשוט לא יעמדו במשימה. שור מנסה להרגיע ואומר כי מחשבים שנרכשו בחמש השנים האחרונות דווקא יוכלו להריץ את חלונות ויסטה ללא בעיות מיוחדות. אך עדיין, דרישות החומרה של ויסטה נשארות בתחום האפור, וכדי למצות את מלוא הפוטנציאל של מערכת ההפעלה החדשה עדיין יש צורך במפרט טכני מורכב למדי.

Vista. MS prאחד הדברים שהכי בלטו באירוע ההשקה של חלונות ויסטה בשבוע שעבר היה דווקא מיעוט תשומת הלב שהקדישו במיקרוסופט למערכת ההפעלה החדשה. שם דווקא העדיפו למקד את תשומת הלב על מערכת אופיס 2007 החדשה ועל שאר האפליקציות הארגוניות שאמורות לסחוף את העולם. אבל מה אם הארגון מעוניין לרכוש את מערכת ההפעלה החדשה ודווקא להישאר עם מערכת האופיס הישנה שלו? "ניתן להתקין ויסטה עם גירסה ישנה של אופיס", ממהר שור להרגיע.

במיקרוסופט ישראל מנופפים במספר הלקוחות שביצעו מה שמכונה אימוץ מוקדם וכבר עובדים עם מערכת ההפעלה החדשה. בין לקוחות אלה נמנים הגופים המכובדים שירותי בריאות כללית, M Systems, קומברס, משרד המשפטים וחיל הים. "הפידבק הכללי הוא מאוד-מאוד טוב", אומר שור. "תמיד יהיו אנשים לא מרוצים, אבל הלקוחות אומרים שהחדשנות הטכנולוגית לערך העסקי הוא כ"כ גדול שהם מתכוונים לאמץ את הטכנולוגיה הזו מהר ככל האפשר".

אחד החסרונות של חלונות ויסטה, כפי שעולה מדיווחי התקשורת בעולם, הוא דווקא בתחום האבטחה. לא, לא מדובר בפרצות האבטחה, עליהן דובר רבות בגירסת ה-XP, אלא דווקא בכאב ראש הנגרם למשתמשים בשל השדרוג המהותי שביצעה מיקרוסופט לכל סוגיית האבטחה. מערך האבטחה בוויסטה מורכב הרבה יותר, מגביל הרבה יותר ומתערב הרבה יותר בפעולות המשתמש, אך ייתכן שזהו מחיר שיש להתחשב בו כשמבקשים אבטחה טובה יותר. סקר שפורסם בחודש שעבר מגזין ה-IT האמריקני InformationWeek מעלה כי 89% ממקצועני ה-IT מגדירים את שיפורי האבטחה של ויסטה כגורם הבולט ביותר לעניין במערכת, בעוד 74% ציינו את הביצועים המשופרים.

Technorati Tags: , , , , ,

web site hit counter

תגובה אחת אל “תפתח חלונות ויסטה, נשמת אפי”

Trackbacks/Pingbacks

  1. ג’וקים » הווימקס עוד רגע בישראל, אבל לא בטוח שיש למה לחכות - יוני 23, 2007

    […] WiMAX לישראל, שצפויה במהלך 2007. הקטע הזה, כמו זה על הוויסטה שפורסם כאן בעבר, מופיע ללא עריכות – אז […]

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: