ותקווה אין

25 נוב

מדינה היא כלי שהמציא האדם כדי לייעל את המענה לאינסטינקטים הבסיסיים ביותר שלו: מזון, ביטחון, המשכיות. המדינה היא כלי למילוי צרכים, היא לא מטרה בפני עצמה. מדינה שאינה מצליחה לייצר את שלושת האלמנטים הבסיסיים הללו היא כישלון.

מזון: מדינה שלא מצליחה להלחם באבטלה, שמתגאה בחיסול הגרעון הלאומי במחיר של חיסול השכבות החלשות. שנלחמת בעוני בכך שהיא נלחמת בעניים. נכון, לא כל מי שנחשב לעני הוא אכן עני, הרי הפרמטר אינו כ"כ אובייקטיבי. אך לקחת ולהוסיף לקשישים שמתקיימים מקצבת פנסיה סכום מזערי של כסף שרק יעביר אותם מעל לאותו קו עוני אינו הפתרון.

ביטחון: על מה שקרה כאן בקיץ האחרון אין מה להכביר במלים. המסקנות והבלגן עולים מכל פינה, הדיווחים על אזלת ידה של הממשלה ועל האימפוטנטיות של שרשרת הפיקוד הצה"לית צצים מכל חור. גם על בעיית הקסאמים בשדרות נשפכו כבר קיטונות של דיו. בשבוע האחרון נראה שהממשלה כבר הרימה ידיים וכאילו הודיעה שהיא חסרת אונים מול פיסות המתכת המעופפות האלה. האם יש לי פתרון קסם? ודאי שלא, אבל אני לא עומד בראש המדינה ואיני צריך לספק תשובות.

המשכיות: דן מרגלית כתב שלראשונה מאז הקמת מדינת ישראל מצאו עצמם חלק מאזרחיה כפליטים. הוא דיבר על תושבי שדרות שנאלצו לברוח מאימת הקסאמים, אך אני חשבתי על כך עוד בקיץ, כשאירחנו חברים מנהריה שעזבו לכמה שעות של שקט מהקטיושות. אני לא אשכח את אם המשפחה המכווצת, מבוהלת כל פעם שנשמע כל נפץ מבחוץ.

מדינה שמאפשרת לעשירים פאטיים לקיים אתמערכת הרווחה שלה אינה ראוייה להתקרא מדינה. ראש ממשלה שבמקום לענות לאזרחיו ולספק תשובות מנהל מלחמת מלים עם איילי הון בעיתון אינו ראוי להיות ראש ממשלה. אל תבינו אותי לא נכון, הבעיה אינה בפרסונה, הבעיה היא בשיטה. המערכת רקובה מהשורש, וזה עוד בלי לדבר על כמה שהיא מושחתת ומסואבת.

ותקווה אין?

Technorati Tags: , , , , , , , , ,

web site hit counter

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: